Szkoła pamięta

„Szkoła pamięta”

   Podobnie jak w ubiegłym roku nasza szkoła przystąpiła do kolejnej edycji akcji MEN „Szkoła Pamięta”. Cele akcji jest upamiętnienie ważnych rocznic i wydarzeń historycznych, pielęgnowanie pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią  naszej małej ojczyzny. Akcja jest realizowana w czasie, w którym wspominamy naszych bliskich zmarłych oraz tych, którzy zasłużyli się dla historii  Polski i regionu.

   Zachęcamy uczniów do udziału w tegorocznej edycji. Ze względu na panującą pandemię nie jest możliwe wyjście uczniów poszczególnych klas z opiekunami na cmentarz w celu porządkowania grobów, palenia zniczy i oddania hołdu osobom zasłużonym. Większość działań będzie realizowana w sposób multimedialny a w klasach I – III w obrębie szkoły.

Inicjatywy realizowane w szkole:

– gazetka ścienna poświęcona lokalnemu miejscu pamięci – Bulianów;

–  prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych – dwie kategorie: klasy  I – III i  klasy IV – VI;

– prezentacja multimedialna na temat miejsc pamięci narodowej z najbliższej okolicy – klasy VII – VIII;

– godziny wychowawcze poświęcone świętom listopadowym oraz tematyce związanej  z lokalną historią;

– działania podjęte na zajęciach świetlicowych:

       ∙ recytacja wierszy o tematyce polskich tradycji świąt zadusznych

       ∙ czytanie artykułów związanych z historią małej ojczyzny: „Historia chłopca z Fałkowa, który stał się wyrzutem sumienia Niemców”, „List Waleriana Wróbla”, Historia rodziny Olszewskich z Bulianów”.

Prosimy uczniów o zaangażowanie się w akcję oraz w miarę możliwości indywidualne (pod opieką rodziców) objęcie pamięcią zasłużonych i zapalenie symbolicznego znicza pamięci na grobie partyzantów.

                       Nauczyciele historii: Jolanta Grzegorczyk, Katarzyna Chuda