Wycieczka klasy VII i klas VIII do Kielc

W ramach niedawno odbywających się w naszej szkole uroczystości związanych z nadaniem sztandaru oraz rocznicą śmierci naszego patrona, 29 listopada uczniowie z klasy VII oraz klas VIII odwiedzili Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat życia i twórczości Żeromskiego, a także choć na chwilę przenieść się w czasy, w których żył Żeromski, bowiem w budynku muzeum mieściło się kiedyś gimnazjum, do którego uczęszczał pisarz. Wszyscy z zainteresowaniem oglądali eksponaty związane z jego osobą i osobami mu najbliższymi. W pierwszej sali młodzież mogła obejrzeć drzewo genealogiczne przodków Żeromskiego, rodzinne pamiątki, fotografie, herby oraz jedyną pamiątkę, która ocalała z rodzinnego domu pisarza – belkę, stanowiącą wzmocnienie stropu. W drugiej sali uczniowie podziwiali materiały dokumentujące lata nauki w Męskim Gimnazjum Rządowym. Szczególne zainteresowanie wzbudziła sala lekcyjna oraz znajdujące się w niej rekwizyty: drewniany tornister i piórnik oraz przyrząd do utrzymywania szkolnej dyscypliny. Wizyta w muzeum była również doskonałą okazją do przypomnienia sobie lektury pt. „Syzyfowe prace”. Ósmoklasiści starali się doszukać w treści utworu jak największą ilość wątków autobiograficznych, pogłębiając jednocześnie wiedzę na temat lektury.

Drugim punktem wycieczki była projekcja filmu „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu” w reżyserii Ryana Cooglera. To amerykański fantastycznonaukowy film akcji, który powstał na podstawie serii komiksów o superbohaterze o tym samym pseudonimie. Wzbudził on spore zainteresowanie wśród oglądających.

W drodze powrotnej uczniowie podziwiali pomnik przyrody – dąb „Bartek” w Zagnańsku. Warto wspomnieć, że okaz ma około 700 lat, jego wysokość sięga prawie 30 metrów oraz podtrzymuje go 15 podpór zabezpieczających.

Wyjazd był bardzo udany. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń.

Opiekunowie: p. Beata Gonerka, p. Jolanta Grzegorczyk, p. Anna Rydz