Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej

W dniach 27.05-29.05. 2024 r uczniowie  naszej szkoły wraz z opiekunami: panią Iwoną Błońską, Krystyną Waszczyk, Anną Rydz i księdzem Rafałem Kosowskim wzięli udział w  długo wyczekiwanej wycieczce do Kotliny Kłodzkiej.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamku Książ w Wałbrzychu. Zamek Książ to jedna z największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Kompleks reklamuje się hasłem „Odkrywaj tajemnice” – do najciekawszych należą m.in. losy księżnej Daisy.  Na zamku wszyscy wzięliśmy udział w quizie wiedzy ( z nagrodami) o  księżnej Daisy, oraz zajęciach plastycznych utrwalających zdobytą wiedzę.

Drugi dzień zaczęliśmy od zajęć edukacyjnych w Ecocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych, które znajduje się w miejscowości Kudowa-Zdrój. Sercem Kudowy jest położony u stóp Góry Parkowej Park Zdrojowy założony w XVII wieku na wzór parków angielskich, powiększony w pocz. XIX w. Do dziś jest doskonałym miejscem wypoczynku, enklawą ciszy i spokoju. Ozdobą Kudowskiego Parku w sezonie letnim są okazałe palmy ustawione wzdłuż głównej alei, prowadzącej do Stawu Zdrojowego. 

Kolejnym punktem programu była piesza wędrówka na Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) Na szczyt prowadziło 665 morderczych schodów wytyczonych zielonym szlakiem. Po wejściu na samą górę na tarasie widokowym pan przewodnik opowiedział nam najważniejsze informacje o Sudetach, Górach Stołowych i samym Szczelińcu.

Trzeciego dnia wybraliśmy się do Polanicy- Zdrój na tor saneczkowy „Góralka”. Skorzystaliśmy z tej atrakcji i po kilku zjazdach wróciliśmy do autokaru.

 Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie kopalni złota w Złotym Stoku. Jest to najstarsza kopalnia złota oraz arsenu. Kopalnia ta jest jedną z piękniejszych atrakcji w Polsce. Turystyczna Kopalnia Złota powstała w 1996 r. Z labiryntu 320 km udostępniono do zwiedzania dwie sztolnie “GERTRUDA” oraz “CZARNA GÓRA”. Na terenie sztolni dzieci mogły zobaczyć dawne narzędzia górnicze i hutnicze, minerały, wystawę lamp górniczych, piec muflowy i laboratoryjny, w którym wytapiano złoto oraz osiemnastowieczny wózek do transportu rudy.  Na zakończenie zwiedzania tej części kopalni obejrzeliśmy Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli, czyli kolekcję tabliczek związanych głównie z przepisami BHP z zabawnymi  hasłami, np. „Nie rzucaj młotkiem, będąc na rusztowaniu”. W dalszej części zwiedzania kopalni pani przewodnik zaprosiła uczestników wycieczki do Sztolni Czarnej Górnej. Tam zobaczyliśmy jedyny w Polsce podziemny wodospad, gdzie woda spada z wysokości prawie dziesięciu metrów.  Przygodę w kopalni dzieci zakończyły przejażdżką Pomarańczową Kolejką.

Około 20.30 dotarliśmy szczęśliwie do Fałkowa. Wszyscy zmęczeni podróżą pożegnaliśmy się i udaliśmy się do domów.