Wycieczka klasy VI do Wieliczki i Krakowa

Wycieczka do Wieliczki i Krakowa klasy VI

„Kopalnia w Wieliczce – jak pałac pod ziemią: tu ściany, kolumny srebrzyście się mienią. W kaplicach posągi, żyrandol jak słońce. Na falach jeziora – światełka tańczące. A w grotach, w półcieniu i w mrocznych zakrętach śpi echo, co czasy odległe pamięta. I budzi się w ciszy, słychać gdzieś kroki i lampka olejna zabłyśnie w półmroku. I zdaje się górnik sprzed wieków – jak w baśni podejdzie, płomyczek latarki rozjaśni…”

Helena Bechlerowa

 

               Dnia 26 maja uczniowie klasy VI udali się do Kopalni Soli „Wieliczka”.  To jeden z najcenniejszych zabytków, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Szóstoklasiści podążając za panią przewodnik pokonali 800 schodów i zeszli na głębokość 135m pod ziemią. W podziemiach mogli zobaczyć wykute w soli komnaty z widocznymi śladami rzeczywistej eksploatacji zachowane wraz z maszynami i sprzętem górniczym. Zwiedzili niezwykłe komory i kaplice z solnymi rzeźbami oraz płaskorzeźbami, w tym najpiękniejszą na świecie Kaplicę św. Kingi.  To niewiarygodne, jak wiele rzeczy można było zrobić z soli kamiennej. Podczas wędrówki uczniowie poznali ciekawe historie i tajemnice Kopalni. Usłyszeli kompozycję Fryderyka Chopina towarzyszącą świetlnemu spektaklowi nad brzegiem jednego z solnych jezior.

Po wyczerpującej wędrówce przejechaliśmy do Krakowa gdzie na Rynku Głównym zjedliśmy obiad, a następnie przez 3 godziny zwiedzaliśmy najważniejsze zabytki dawnej stolicy Polski: Rynek, Sukiennice, Uniwersytet Jagielloński oraz Zamek Królewski na Wawelu.  Po wyczerpującym dniu, który zaczął się o 4.50 rano, wieczorem wróciliśmy do domu.

Opiekunowie: Elżbieta Szymczyk, Robert Soboń, Hubert Szymczyk