Pierwszy Dzień Wiosny z ekologią i poezją

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY Z EKOLOGIĄ I POEZJĄ”

Obchody powitania wiosny rozpoczęliśmy już dzień wcześniej. Uczniowie naszej szkoły w dniu 20 marca odbyli zajęcia edukacyjne w mobilnym Planetarium. Przenieśliśmy się w wirtualną podróż po północnym niebie, nauczyliśmy się rozpoznawać gwiazdozbiory i zobaczyliśmy jak były widziane przez naszych przodków. Zobaczyliśmy również co tajemniczego kryją w swoim sąsiedztwie.

Obejrzeliśmy zjawiska astronomiczne związane z równonocą wiosenną.

Nadejście wiosny kojarzy się z nową energią, chęcią wprowadzania zmian, miłością. Tworząc krąg całej społeczności szkolnej i Gości z Urzędu Gminy w intencji właśnie miłości, pokoju wysłaliśmy wspaniałą wzruszającą moc dla całego świata.

Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele UG p. Anna Wajnberger, p. Krzysztof Bajor oraz p. Tomasz Pluta, którzy razem z przedszkolakami czynnie uczestniczyli w pożegnaniu zimy. Dbając o czystość naszej planety nasza „zima” , czyli MARZANNA nie popłynęła nurtem rzeki zaśmiecając ją lecz została rozebrana. Poszczególne materiały zostały posegregowane do odpowiednich pojemników, przypominając o codziennym ekologicznym zachowaniu.

Przedszkolaki bardzo aktywnie witały wiosnę. Przygotowały występ „Tulipan śpi”- teatrzyk Doroty Gellner.

Następnie witając wiosnę uczciliśmy przypadający także w tym dniu Światowy Dzień Poezji. Każda klasa wykonała wiosenny plakat, ubrała się w kolorach, symbolach wiosny. Podczas prezentacji uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki o tematyce wiosennej. Wśród wierszy znalazły się wiersze własnego autorstwa.

Biorąc pod uwagę barwy wiosenne obchody Dnia Wiosny wzbogaciliśmy ubierając się w kolorowe, nie do pary skarpetki, które są symbolem obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa. Daliśmy w ten sposób wyraz jedności z osobami z Zespołem Downa.

Po zakończeniu obchodów udaliśmy się na wiosenny przemarsz do Urzędu Gminy gdzie wspólnie z pracownikami gminy świętowaliśmy powitanie wiosny. Na zakończenie dzięki uprzejmości Pana Wójta i Pani Skarbnik zwiedziliśmy budynek Urzędu Gminy.

Koordynator Krystyna Waszczyk