Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2023

pod hasłem „Tu kwitnie wyobraźnia”

Po raz kolejny na całym świecie w październiku biblioteki szkolne obchodziły swoje święto – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszej szkole przeprowadzone zostały działania promujące bibliotekę i czytelnictwo, których celem było zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, bowiem “szkoła bez biblioteki jest jak twierdza bez zbrojowni”. Przeprowadzono następujące konkursy:  (prace w galerii)

Kl. I – konkurs plastyczny na ilustrację do ulubionej bajki

I m-ce -Hubert Banaszczyk – praca nr 7

II m-ce: Natan Antosik – praca nr 3

III m-ce: Maria Pronobis – praca nr 4

Kl. II – konkurs plastyczny „By się czytać chciało, zakładkę stwórz wspaniałą”

I m-ce -Oskar Orman – praca nr 6

II m-ce: Ala Kucharczyk-praca nr 2,3  i Filip Lesiak-praca nr 8

III m-ce: Paweł Wyciszkiewicz-praca nr 1 i Nikola Wąsowicz-praca nr 4

Kl. III – konkurs plastyczny na ilustrację do ulubionej baśni

I m-ce – Lena Pawlik – praca nr 2

II m-ce: Marta Jaranowska – praca nr 1

Celem konkursów było:

  • popularyzacja czytelnictwa wśród uczniów,
  • rozwijanie zainteresowań książką,
  • promowanie talentów plastycznych uczniów,
  • kształtowanie i rozwijanie zainteresowań artystycznych,
  • współpraca biblioteki z wychowawcami klas,
  • popularyzacja biblioteki w środowisku szkolnym.

Nagrody książkowe uczniowie otrzymają podczas apelu szkolnego.

Krystyna Waszczyk

XXII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM KSIĄŻKA JEST JAK OGRÓD 1 – 7 czerwca 2023

„Książka jest jak ogród” to hasło XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który odbędzie się w dniach 1–7 czerwca 2023 r.         Przed nami XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

 

Czytajmy głośno… i cicho  – ale czytajmy…

może zacznijmy codziennie czytać ……

W tym roku do głośnego czytania Fundacja ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom – zajrzyj na stronę:

https://calapolskaczytadzieciom.pl/xxii-otcd-ksiazka-jest-jak-ogrod/      

 proponuje  książki, które w szczególny sposób rozbudzają dziecięcą wyobraźnię, umożliwiając przeniesienie się do krainy fantazji i przygód niezwykłych bohaterów, którzy są źródłem wiedzy o emocjach i postawach ludzi, a także kształtują wyznawane w dalszym życiu wartości.

W naszej szkole także poprowadzimy akcję. Was drodzy Rodzice zachęcamy o wsparcie.  Dziękujemy

Grudzień 2022 rok.


Dobiegły prace związane z zakupem książek, wyposażenia biblioteki z funduszy pozyskanych z Narodowego Programy Rozwoju Czytelnictwa.
Podsumowanie:
-z działu I – zakup książek wzbogacających księgozbiór biblioteki zakupiono 408 książek będących nowościami wydawniczymi, lekturami, książkami historycznymi;
-z działu II zakupiono wyposażenie mini czytelni- dywan, pufy, regały ruchome, lampka, półka wisząca,
półka na czasopisma, podpórki do książek;
-dział III dotyczy działań związanych z promocją czytelnictwa. Tutaj zakupiono stroje do przedstawienia „Królewna Śnieżka”, teatrzyk Kamishibai, książki, książeczki, dyplomy na nagrody dla uczniów biorących udział w konkursach, materiały papiernicze do realizacji działań.
Książki są obecnie inwentaryzowane.
Dla uczniów zorganizowano mini wystawkę w mini czytelni. Natomiast wystawa wszystkich książek odbędzie się w tygodniu przed feriami zimowymi razem z działaniem „Wypożycz, przeczytaj książkę podczas ferii zimowych”.

Krystyna Waszczyk – koordynator programu

KIERMASZ KSIĄŻKI

Dzień dobry.
Sz. P. Zbliża się Mikołaj, święta.
Jeżeli jesteście zainteresowani książkami na te wydarzenia dla swoich dzieci to zapraszam do szkolnej biblioteki.
Znajduje się w niej paczka tzw. „Kiermasz Taniej Książki”. W linku znajdziecie tytuły i ceny danych książeczek – (kopiuj-wklej do wyszukiwarki)

Zainteresowanych proszę o wiadomości na dzienniku elektronicznym.
Książki także można kupić korzystając ze strony internetowej księgarni:
1. www.księgarnia-tuliszków.pl
2. zamów książki, które są potrzebne
3. wpisz kod: S.KON.FAŁKO.S (wspierasz szkolną bibliotekę – 15% na zakup książek do biblioteki)

Krystyna Waszczyk

Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

W tym roku tematem przewodnim jest „Czytanie dla pokoju„. W haśle czytania dla globalnego pokoju i harmonii mieści się wiele wątków interpretacyjnych, min. – rola literatury i szeroko pojmowanego oczytania w kształtowaniu postaw tolerancji, lepszego rozumienia procesów społecznych, doceniania wagi rozwiązywania konfliktów w duchu dialogu, a także wartości harmonijnego rozwoju w perspektywie lokalnej i globalnej. Ta myśli jest zgodna z twórczością Stefana Żeromskiego, patrona naszej szkoły. W związku z obchodami nadania sztandaru szkole działania edukacyjne biblioteki obejmują pogłębianie wiedzy o Stefanie Żeromskim.

Rok 2022 to także rok Marii Konopnickiej – 180 rocznica urodzin pisarki. Proszę o obejrzenie prezentacji o życiu i twórczości , link poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=85MRzUmD4oY

Program obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

1. Gazetka tematyczna.

2. Konkursy dla klas I-III:

1- dla klasy I – ilustracja do poetyckiej baśni Marii Konopnickiej „Na jagody opisującej las i cuda natury jako baśniowy świat,

2 – dla klasy II – ilustracja do zbioru wierszy „Co słonko widziało opowiadających o życiu na wsi, o przyrodzie i różnych sytuacjach z nią związanych,

3 – dla klasy III – konkurs recytatorski wybranego wiersza ze zbioru „ Co słonko widziało”.

3. Konkursy dla klas IV-VIII:

1- Wewnątrzszkolny Konkurs Wiedzy: „Życie i twórczość Stefana Żeromskiego” ,

2 – konkurs plastyczny: „Kartka dla Żeromskiego”.

Udział w zaplanowanych przedsięwzięciach bibliotecznych to możliwość rozwijania zainteresowań czytelniczych, miło i pożytecznie spędzony czas oraz okazja do otrzymania dobrych ocen z języka polskiego czy zdobycia nagród.

Głośne czytanie!

             Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 r. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska.

Nadrzędnym celem tej akcji jest promowanie tej aktywności wśród dzieci i młodzieży. Zalet czytania na głos jest mnóstwo: wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, uczy samodzielnego myślenia. Dzięki temu dorosły buduje silną więź  z dzieckiem.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2022

Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej(1882-1971), autorki książek dla dzieci i młodzieży, współzałożycielki „Płomyka”.  Jej utwory: Kichuś majstra Lepigliny, W Wojtusiowej izbie, Wesoła gromadka, Legendy, Maciuś Skowronek, Smyku, smyku na patyku (wiersze), Kto mi dał skrzydła (o Janie Kochanowskim) czy Szewczyk Dratewka..

Święto to zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, jego patronką jest Joanna Porazińska. W tym dniu w naszej szkole zostanie przeprowadzona akcja głośnego czytania. Was Rodziców, Dziadków zachęcamy do kontynuowania głośnego czytania w domach. Starsi uczniowie mogliby poczytać młodszym dzieciom, np. przy okazji spotkań..

Jakie korzyści płyną z głośnego czytania dziecku? – czytaj e-dziennik

koordynator-Krystyna Waszczyk

Z przyjemnością informujemy, że PSP w Fałkowie realizuje program: „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 -2025” Priorytet 3. Szkoła  uzyskała rządowe wsparcie finansowe w wysokości 14 400,00 złotych (11 520 złotych z dotacji oraz 2 880,00 złotych z Urzędu Gminy Fałków) przeznaczone na zakup:

1) kwota 7 900 zł  – zakup książek będących nowościami wydawniczymi i niebędących podręcznikami, w szczególności książek historycznych, w tym poświęconych historii Polski XX wieku, oraz lektur szkolnych, w tym książek opublikowanych drukiem lub na innym nośniku (w tym książek obrazkowych, mówionych i elektronicznych), które są dostępne na rynku księgarskim, niezależnie od tego, czy jest to pierwsze wydanie czy wznowienie książki,
b) kwota 3500 zł – zakup nowych elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych:
– zakup elementów wyposażenia wnętrza biblioteki, w szczególności regałów, półek, biurek, szaf, foteli i elementów oświetlenia,
c) kwota 3 000 zł – realizacja działań promujących czytelnictwo:
– zakup książek będących nagrodami książkowymi dla uczniów biorących udział w działaniach promujących czytelnictwo,
– organizację spotkań autorskich, wystaw i konkursów.

            Realizacja programu przebiegać będzie zgodnie z programem i projektami koordynatora tegoż Programu Krystynę Waszczyk we współpracy z Dyrekcją, Nauczycielami, Uczniami oraz Rodzicami.