Drodzy Uczniowie!!!

Odwołanie zajęć w szkołach podyktowane jest odpowiedzialnością za zdrowie i życie nas wszystkich, nie jest to dodatkowy czas wolny!

Przestrzegajmy zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego, władz oświatowych i służb porządkowych. Wykorzystajmy czas pozostawania w domach na uzupełnienie, powtórzenie wiadomości, które zostały już omówione na lekcjach jak również samodzielną naukę nowych partii materiału. 

Nauczyciele przygotowali wykaz zajęć do samodzielnej pracy w domu. 

   Klasa I      Klasa II     Klasa III

Klasa IV     Klasa V A      Klasa V B     Klasa VI A     Klasa VI B      Klasa VII A     Klasa VII B      Klasa VIII A      Klasa VIII B 

Dla klas VIII – zadania powtórzeniowe do egzaminu publikowane przez CKEotwórz 

Nowy serwis dla wszystkich uczniówhttps://www.gov.pl/web/zdalnelekcje 

Nowe zadania na następny tydzień będą dostępne w dniu 22.03.2020 (wieczorem).

 

Rodziców prosimy o wypełnienie ankiety (dostępna od 21.03 do 22.03.2020 do godziny 22.30)Otwórz ankietę

Wychowawcy i nauczyciele pozostają do dyspozycji telefonicznej w godzinach 10.00 – 12.00. 

Prosimy o sprawdzanie wiadomości zamieszczonych na naszej stronie!!!

W związku z decyzją Premiera Rządu RP i Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11.marca 2020 informujemy, że od jutra tj. 12 marca 2020 r. zajęcia dydaktyczne są odwołane do 25 marca 2020 r.
W czwartek i piątek  (12 i 13.03) szkoła prowadzi zajęcia opiekuńcze. Autobusy szkolne nie kursują.


Czytaj komunikat ze strony Kuratorium Oświaty w Kielcach   

Rodziców i uczniów prosimy o sprawdzanie komunikatów na stronie naszej szkoły!!!

 

 

 

I świętokrzyska Olimpiada Przedszkolaka w Fałkowie

Etap gminny – 10. 03. 2020 r.

W hali sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Fałkowie odbyły się gminne eliminacje I Świętokrzyskiej Olimpiady Przedszkolaka. Wszystkich zgromadzonych gości oraz dzieci ze szkoły w Czermnie i w Fałkowie powitały : Pani Dyrektor Mirosława Palus oraz Pani Dyrektor Marianna Michalska. Miłe słowa skierował do dzieci  również Wójt Gminy Fałków p. Henryk Konieczny , Przewodniczący Rady Gminy p. Piotr Gonerka oraz przedstawiciel Rady Rodziców PSP w Fałkowie p. Agnieszka – Zenka Zganiacz. Swoją obecnością zaszczycili nas również rodzice dzieci biorących udział w rozgrywkach.

Czytaj więcej …

XVII Diecezjalny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej „KOCHAM MOJĄ OJCZYZNĘ”

Etap regionalny tego konkursu odbył się w Szkole Podstawowej w Gowarczowie 3 marca 2020 roku pod patronatem Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej.  Na scenie wystąpiło 152 wykonawców pieśni i poezji w czterech kategoriach wiekowych: przedszkola, klasy I – IV, klasy V – VIII oraz szkoły średnie. 

Naszą szkołę w kategorii pieśń patriotyczna kl. V – VIII reprezentowała Amelia Grochala uczennica kl. VII b, która po burzliwej naradzie jury zajęła II miejsce. Na trąbce akompaniowała jej Anna Fijołek z klasy V a oraz nauczyciel muzyki – Katarzyna Krzysztoporska na instrumentach klawiszowych.

Czytaj więcej …

Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

Działania profilaktyczne podejmujemy przez cały rok, ale szczególnie zintensyfikowane są one w lutym, kiedy to obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, który w tym roku odbył się pod hasłem „Działajmy razem!” Przez hasło „Działajmy razem!”, organizatorzy zwracają szczególną uwagę na potrzebę współpracy i powszechnego zaangażowania rodziców, nauczycieli i innych profesjonalistów, decydentów, dostawców treści i usług internetowych w działania podnoszące poziom bezpieczeństwa dzieci online. W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu w naszej szkole zorganizowaliśmy apel, mający na celu przypomnienie uczniom istotnych kwestii dotyczących bezpieczeństwa w sieci oraz zagrożeń jakie niesie niewłaściwe korzystanie z zasobów sieciowych.

Czytaj więcej ….

„EKO-KĄCIK z imPETem”

     Zwracamy się z prośbą o wsparcie w głosowaniu ( oddawanie głosów). Do głosowania zachęcamy również znajomych i przyjaciół szkoły

Zasady głosowania

 1. Podczas głosowania jedna osoba może oddać maksymalnie 1 (słownie: jeden) głos w ciągu 24 godzin tj. od godziny 00:00 do godziny 23:59 tego samego dnia.
 2. Kryterium ograniczenia głosowania do 1 głosu jest jeden adres IP oraz jeden adres e-mail.
 3. Celem potwierdzenia głosowania należy aktywować link przesłany na indywidualny adres e-mail podany podczas głosowania.
 4. Podczas głosowania niedopuszczalne są próby obejścia systemów zabezpieczenia a w szczególności:
 5. zmienianie adresów IP;
 6. korzystanie z fikcyjnych kont e-mail;
 7. stosowanie programów do automatycznego głosowania.

                                                                               

Można głosować z telefonów komórkowych. Z każdego telefonu można oddać jeden głos dziennie, każdego dnia aż do zakończenia głosowania!

Adres strony:

www.dzialajzimpetem.pl   ———-  konkurs  ———-  głosowanie

                                                                                                Koordynator programu: Iwona Błońska

22 luty-  DZIEŃ  MYŚLI BRATERSKIEJ

            W ramach działań  Przyszkolnego Stowarzyszenia Przyjaciół Idei Harcerskich, krzewiąc ideały ZHP klasy VII i VIII wzięli udział w obchodach Dnia Myśli Braterskiej – święto przyjaźni obchodzone w dniu 22 lutego każdego roku przez harcerzy i skautów na całym świecie.

         Zlot 44 osobowej drużyny rozpoczął się punktualnie o godz. 19.00 dnia 21 lutego w szkolnym budynku.

Czytaj dalej …

Powstańcy warszawscy do młodzieży

W październiku 2019 r. Dyrekcja naszej szkoły wraz z nauczycielami historii złożyła wniosek do Muzeum Powstania Warszawskiego o przekazanie nam Przesłania Powstańców Warszawskich do Młodego Pokolenia. Zostało ono ogłoszone podczas obchodów 75 rocznicy Powstania Warszawskiego.

W dniu 21.02.2020 r. na apelu przedstawiono prośbę powstańców o pielęgnowanie wartości, za które skłonni byli oddać życie. 

Czytaj więcej …

Opieka nad mogiłami partyzantów. 


Uczniowie klasy VII a i b kontynuują całoroczną opiekę nad grobami partyzantów na cmentarzu w Fałkowie. 
W poniedziałek 27.02.  wykonali pracę porządkowe, zapalili znicze i oddali cześć poległym. 
Opiekunowie Katarzyna Krzysztoporska i Małgorzata Doniecka. 

Czytaj więcej …

WALENTYNKI  W  NASZEJ SZKOLE

„Takie Święto jest raz w roku, pełne uczuć i uroku”

    Święto Zakochanych jest coraz bardziej popularne. W tygodniu poprzedzającym Walentynki Samorząd Uczniowski zorganizował okolicznościową gazetkę ścienną oraz pocztę  walentynkową. Na korytarzach szkoły pojawiły się dwie skrzynki, do których każdy kto chciał wyrazić uczucia swojej sympatii mógł wrzucić Walentynkę.

Czytaj więcej …

ZAWODY GMINNE W DRUŻYNOWYM TENISIE STOŁOWYM

   W dniu 11-02-2020 r w Fałkowie rozegrane zostały zawody gminne w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców szkół podstawowych rocznika 2007 i młodsi( kl. V-VI) oraz rocznika 2005-06( kl. VII-VIII).W zawodach udział wzięli uczniowie ze szkół podstawowych z Czermna  oraz Fałkowa .W kategorii dziewcząt klas V-VI lepsze okazały się dziewczęta z Fałkowa, które po zaciętym  pojedynku wygrały  3:1. W kategorii chłopców górą byli uczniowie z Czermna, którzy wygrali 3:0

Czytaj więcej …

„Jeden grosz znaczy niewiele,  ale Góra Grosza jest największa na świecie”

       W dniach od 25 listopada do 2 stycznia 2020r. w naszej szkole zbieraliśmy pieniądze w ramach ogólnopolskiej akcji „Góra grosza”. Celem akcji jest zebranie funduszy  na pomoc dzieciom, które doznały rozłąki z rodzinami i z  różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym.

Społeczność szkolna  nie pozostała obojętna, wykazała się wielką życzliwością i otwartością. Łącznie zebrano sumę 1152,63 zł. Za każdy grosik serdecznie dziękuje Samorząd uczniowski wraz z opiekunami p. Iwoną Błońską, p. Katarzyną Chudą.

„Pomóż i Ty”

     Po raz kolejny społeczność naszej szkoły przystąpiła do akcji charytatywnej Szkoło Pomóż i Ty. Celem tegorocznej akcji jest pomoc 17-letniemu Bartkowi, który pomimo porażenia mózgowego i operacji kręgosłupa nie rezygnuje  z rehabilitacji wspomagającej jego rozwój.                  

    Samorząd szkolny rozprowadzał cegiełki w postaci pomocy naukowych.   Dzięki ofiarności uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły zebraliśmy 192 zł.  Mamy nadzieję, że zebrana kwota pomoże podopiecznemu fundacji w zakupie specjalistycznego skutera inwalidzkiego, w spełnianiu marzeń i motoryzacyjnej pasji.

SZKOLNY BAL CHOINKOWY

W dniu 23 stycznia dzięki pani Dyrektor, oraz Radzie Rodziców wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział we wspaniałej zabawie z energią i humorem. Znakomitą zabawę w dwóch edycjach poprowadził Pan Bogdan Michalec – wodzirej, klaun i komik z ponad 15- letnim doświadczeniem, uczestnik programu telewizyjnego „ Mam talent” .

Czytaj więcej …

Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole.

W dniu 22 stycznia w naszej szkole  odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka. W przygotowaniach do tego dnia  zaangażowali się również rodzice dekorując salę w tematyce „dżungla”.

Pani Dyrektor rozpoczęła uroczystą akademię słowami „ To czego dzieci potrzebują w obfitości dostarczają Dziadkowie. Dają bezwarunkową miłość dobroć, cierpliwość, poczucie humoru, lekcje życia”. Życzenia Szanownym Gościom  złożyli również Wójt Gminy Fałków Henryk Konieczny, Przewodniczący Rady Gminy Piotr Gonerka oraz Przewodnicząca Rady Rodziców  Agnieszka Zenka – Zganiacz.

Czytaj więcej …

MISTRZOSTWA SZKOŁY W TENISIE STOŁOWYM DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW

W dniach 21-24 stycznia 2020 roku rozgrywane były mistrzostwa szkoły w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców rocznika 2008 i mł( klasa VI i mł) oraz rocznika 2005-2006 ( kl. VII-VIII.) W każdej kategorii do rozgrywek przystąpiło 8 zawodniczek i zawodników wyłonionych we wcześniejszych rozgrywkach klasowych. Mistrzostwa rozegrano systemem do dwóch przegranych meczów.

Czytaj więcej ….

Bezpieczne ferie

Jak bezpiecznie przechodzić przez ulicę i zachowywać się na drodze? Jakich niebezpiecznych zachowań unikać? Kto to jest osoba nieznajoma i jak reagować na zaczepki z jej strony? Jak bezpiecznie korzystać z Internetu? Na te i wiele innych pytań odpowiedział uczniom policjant z komisariatu w Radoszycach.

Bezpieczeństwo dzieci to temat, który bardzo często jest poruszany w naszej szkole. W dniu 17 stycznia br gościł u nas p. Grzegorz Deja dzielnicowy Komisariatu w Radoszycach. W apelu brali udział wszyscy uczniowie poczynając od przedszkola po klasy VIII. Podczas prelekcji policjant rozmawiał z uczniami na różne zagadnienia związane z ich bezpieczeństwem. Przypomniano dzieciom zasady prawidłowego przechodzenia przez ulicę oraz chodzenia chodnikiem i poboczem, o korzystaniu z różnego rodzaju ślizgawek, wchodzeniu na zamarznięte zbiorniki wodne, czy jeździe na rowerze, bo niestety raczej ferie będą bez śniegu. Ponadto poruszono temat właściwego zachowania dziecka podczas kontaktu z obcą osobą, w tym poznaną w Internecie i zasadzie ograniczonego zaufania. Wszystko to po to aby uchronić nasze dzieci od niebezpieczeństw które mogą wystąpić podczas czasu wolnego.

28 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

„Dla dziecięcej medycyny zabiegowej”

Taki cel przyświecał tegorocznemu finałowi WOŚP. W niedzielę 12 stycznia 2020 r. na ulice Końskich, Fałkowa, Gowarczowa, Rudy Malenieckiej i Rogowa wyszło 99 wolontariuszy, a wśród nich  i my uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Fałkowie. Z gorąco nastawionym na pomoc sercem zbieraliśmy pieniądze na terenie gminy Fałków. Po zakończeniu akcji rozliczyliśmy się w naszym sztabie  numer 949, mieszczącym się w Domu Kultury w Końskich. Uczestniczyliśmy wraz z opiekunami w aukcji przedmiotów wystawionych na licytację oraz integrowaliśmy się z wolontariuszami naszego sztabu.

WARSZAWA WOLNA

           W dniu 17 stycznia 2020 r. w naszej szkole odbyła się akademia upamiętniająca wyzwolenie Warszawy i Fałkowa spod okupacji niemieckiej. Uczniowie z klas VA,  V B i VIII A zaprezentowali program artystyczny poświęcony 75 rocznicy tego wielkiego wydarzenia. Tło historyczne przeplatane było poezją i pieśnią patriotyczną. Przygotowano również tematyczną gazetkę i wystawę prac uczniów ( kl.0- VIII) – symbol Polski Walczącej. 

Czytaj więcej …

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Fałkowie uczestniczą w 28 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy,  który odbędzie się w tym roku  pod hasłem  „Wiatr w żagle”.

Wolontariusze z naszej szkoły zbierać będą środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji.  Termin zbiorki – 12 stycznia 2020 r. (niedziela) Miejsca wolontariatu: plac przy kościele pw. Świętej Trójcy w Fałkowie  w godz 8.00 – 17.15  oraz  plac przy kaplicy w Turowicach w godz 13.30 – 14.15. 

„Świetlice środowiskowe w Gminie Fałków”

            Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Fałkowie informuje, iż w ramach konkursu RPSW.09.02.01-IZ.00-26-260/19 Poddziałanie 09.02.01 Rozwój wysokiej jakości usług społecznych (projekty konkursowe) od dnia 01.12.2019 r. do 31.12.2020 r. przystąpi do realizacji projektu pt.: „Świetlice środowiskowe w Gminie Fałków.

Czytaj więcej …

Jasełka

   19 grudnia o godzinie 10.00 uczniów naszej szkoły oraz nauczycieli i pracowników  w magię Świąt Bożego Narodzenia wprowadziły szkolne jasełka przygotowane przez uczniów klas: VIII A, VIII B, VI A oraz VI B pod opieką Pani Alekasandry Leśniewicz oraz ks. Prefekta Rafała Kosowskiego, który również wystąpił w przedstawieniu w roli Lucyfera. Oprawę muzyczną przygotowała pani Katarzyna Krzysztoporska. 

Przedstawienie odbyło się ponownie tego samego dnia o godzinie 12.00 dla osób samotnych z naszej gminy. 

Czytaj dalej …

Od serca

,,Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce, z jakim tej pomocy się udziela”

Jan Paweł II

         Nasza szkoła przystąpiła do akcji  ,,Razem na święta” pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Chcemy się dzielić dobrocią, życzliwością. Święta Bożego Narodzenia to znakomity powód do okazania bliskości, serca, solidarności.

Czytaj dalej …

Tegoroczne   Hasło 2019 r  ŚWIATŁO, KTÓRE DAJE MOC…. Wspaniale nawiązuje do słów Jana Pawła II przekazanych podczas wizyty w Polsce, w Krakowie w dniu 10 czerwca 1979 r.

„Musicie być mocni, drodzy bracia i siostry, mocą tej wiary, nadziei i miłości świadomej, dojrzałej, odpowiedzialnej, która pomaga nam podejmować ów wielki dialog z człowiekiem i światem na naszym etapie dziejów – dialog z człowiekiem i światem, zakorzeniony w dialogu z Bogiem samym: z Ojcem przez Syna w Duchu Świętym – dialog zbawienia”.

Czytaj dalej …

ŚWIĄTECZNE KARTKI DOBROCZYNNE

       W związku ze zbliżającymi  się świętami wolontariusze z naszej szkoły po raz kolejny rozprowadzali piękne kartki nawiązujące do tradycji bożonarodzeniowej. Zebrano 155zł.  Dochód został przeznaczony na leczenie i rehabilitację chorych i niepełnosprawnych, podopiecznych stowarzyszenia SURSUM CORDA.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom.

 

Wolontariat

Biorąc pod uwagę, iż zbliża się ciężki okres dla  naszych czworonożnych przyjaciół grupa wolontariuszy podjęła kolejne przedsięwzięcie – zbiórkę karmy. Uczniom naszej szkoły nie jest obojętny los zwierząt. Akcja spotkała się z odzewem. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za okazaną pomoc i serce.

Ogólnopolski Konkurs Edukacyjny „Eko-kącik z impetem”

     W ramach realizacji zadań Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego dla Szkół „Działaj z imPETem” nasza szkoła przystąpiła do konkursu edukacyjnego „Eko- kącik z imPETem”, zachęcającego do segregacji butelek PET. W oparciu o comiesięczne wskazówki edukacyjne tworzyliśmy nasz „Eko- kącik”. Zdjęcie naszej pracy konkursowej zostało umieszczone na stronie internetowej organizatora: www.dzialajzimpetem.pl – KONKURS- GŁOSOWANIE. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 28 kwietnia 2020r.

Czytaj więcej ….

Święta tuż, tuż…

            Święta Bożego Narodzenia to  wyjątkowy okres  pełen  wzruszeń, wspomnień, ciepła rodzinnego.  Wzorem  poprzednich lat, z inicjatywy rady samorządu szkolnego uczniowie naszej szkoły z klas IV-VIII wykonali świąteczne stroiki. Wszystkie prace były bardzo ciekawe, wymagały dużo zaangażowania, pomysłów. Uczniowie pokazali swoją kreatywność i kunszt artystyczny.

Czytaj więcej ….

Harcerski duch świąt 2019 r. 

„Dzięki i jeszcze raz dzięki. Tak dużo wszystkiego. Podziękowania dla harcerzy o wielkich sercach, wszystko mi się przyda, gdyż wiele rzeczy mi brakowało a teraz dzięki WAM  je otrzymałam i wykorzystam ze smakiem. Życzę WAM wytrwałości w nauce bo to co w głowie to największy DAR I MAJĄTEK”

        Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia , wielkiego okresu pomagania, podobnie jak w roku ubiegłym nasi „harcerze” nie byli obojętni dla potrzebujących. W dniach 9-11 grudnia została zorganizowana zbiórka darów wśród ”harcerskiej” społeczności kl..VII-VIII.

Czytaj więcej ….

XII Gminny Gwiazdkowy Turniej Rekreacyjno-Sportowy

   W dniu 10-12-2019 roku już po raz 12 zorganizowany został turniej gwiazdkowy w którym rywalizowali uczniowie z klas 0-VIII. W tym roku udział w turnieju wzięło prawie 240 uczniów, którzy  podczas zajęć w-f  rywalizowali w dwa ognie usportowione oraz  rozgrywki halowej piłki nożnej. Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe upominki zakupione dzięki pomocy finansowej Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  w Fałkowie.

Czytaj więcej ….

Mikołajki w Filharmonii Świętokrzyskiej

 

Piątek 06 grudnia 2019 roku na długo pozostanie w pamięci uczniów klas piątych naszej szkoły. Tego dnia pod opieką wychowawców i rodzica, wybrali się do Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach na mikołajkowy koncert „O dwóch takich, co grali na wszystkim”.

Mimo chłodnej aury na zbiórkę wszyscy przybyli w odświętnych strojach i doskonałych nastrojach. Podróż jak zwykle minęła szybko i przed godziną 19.00 staliśmy przed wejściem do Filharmonii Świętokrzyskiej. Jeszcze tylko wizyta w szatni i po chwili każdy mógł wygodnie zatopić się w miękkim fotelu sali widowiskowej, niecierpliwie oczekując rozpoczęcia koncertu.

Czytaj więcej ….

Mikołajkowy wyjazd do Parku Trampolin

4 grudnia 2019 roku klasy VIa, VIb oraz VIIa wyjechały do Parku Trampolin SKYFLY w Kielcach z okazji Mikołajek.  Celem wyjazdu była nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim propagowanie aktywnego trybu życia.

Czytaj więcej ….

Mikołajki

     6 grudnia to najbardziej wyczekiwany dzień w roku. Święty Mikołaj odwiedza dzieci, młodzież a także dorosłych. Oczywiście nie zapomniał o naszej społeczności szkolnej. Asystowały mu urocze śnieżynki. Nasi uczniowie przygotowali się na spotkanie  z niecodziennym gościem, zakładając mikołajkową czapkę lub czerwony element ubrania.  W najmłodszych klasach zabawił najdłużej.

Czytaj więcej ….

Mikołajowy wyjazd do kina

Uczniowie klas I, II, III i IV 6 grudnia uczestniczyli w wycieczce do kina w Kielcach, której celem było świętowanie tego bardzo ważnego dnia. Decyzją dzieci był wybór filmu pt. „Był sobie pies 2”, który we wspaniały sposób pokazał, iż wszystkie psy doskonale wiedzą, że życie ma sens tylko u boku ukochanego pana lub pani. Ale czasem trzeba się nieźle nabiegać, żeby za nimi nadążyć. ….

Czytaj więcej ….

Spotkanie ze szkolną pielęgniarką

3 grudnia 2019 r. w klasie III odbyło się spotkanie ze szkolną pielęgniarką p. Jadwigą Majewską. Podczas spotkania dzieci zapoznały się ze sposobami pielęgnacji oraz ochrony uszu przed chorobami. Poznały również szkodliwe czynniki zewnętrzne mające wpływ na słuch. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.

                                                                               Czytaj więcej …

„Miłość między ludźmi należy siać jak złote zboże…”

Święto patrona szkoły jest ważnym wydarzeniem dla całej społeczności uczniowskiej.   

Nasz patron zobowiązuje nas do pracy i uczciwości. Staramy się rzetelnie uczyć, osiągać sukcesy na miarę naszych możliwości  i postępować tak, by nie zawieść zaufania rodziców i nauczycieli. 2 grudnia  2019 roku obchodziliśmy  155 rocznicę urodzin Stefana Żeromskiego i 94 rocznicę jego śmierci.

Czytaj więcej …

Czytanie fragmentów książki „Kamienie na szaniec” oraz wierszy K. K. Baczyńskiego

Uczniowie klas V – VIII uczestniczyli w zorganizowanych przez bibliotekę i nauczycieli języka polskiego zajęciach realizujących działania projektu: „Szkoła pamięta”. Podczas kameralnych spotkań uczniowie poznali biografię pisarza A.Kamińskiego i poety K. K. Baczyńskiego oraz bohaterstwo, heroizm młodzieży w czasie II wojny światowej.  Zajęcia te zostały zrealizowane od 12 do 27 listopada.

Czytaj więcej …

XIII Powiatowy Przegląd Piosenki Anglojęzycznej.

W dniu 27 listopada 2019 roku w Końskich odbył się XIII Powiatowy Przegląd Piosenki Anglojęzycznej. Uczennica naszej szkoły, Amelia Grochala zajęła II miejsce w kategorii szkół podstawowych. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

„Jest taka noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, wróżb…”

     Andrzejki to wspaniała okazja do dobrej zabawy przed rozpoczynającym się Adwentem. Kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja 28 listopada przedstawiciele samorządu szkolnego przygotowali imprezę dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Każdy chętny uczestnik losował wróżby przepowiadające przyszłość. Uczniowie przeżyli wspaniałe chwile pełne magii, konkursów, tańca. Wszyscy bawili się doskonale.

Czytaj więcej ….

Spotkanie z alpakami

W czwartek 21.11.2019 r. na terenie naszej szkoły miała miejsce nietypowa lekcja przyrody. Dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie z klas I-III mieli okazję zobaczyć z bliska alpaki Ryśka i Bambi. Tych dwóch przedstawicieli wielbłądowatych okazało się bardzo sympatycznymi gośćmi. Dzięki obserwacji zwierząt i spotkaniu z właścicielką czworonogów uczniowie poznali pochodzenie, budowę zewnętrzna i  zwyczaje alpak. Mogli ponadto nakarmić, pogłaskać i poczesać gości.

Z pewnością ta niecodzienna wizyta zostanie na długo w ich pamięci.

 

„Baśń o trzech konikach”

W środę 20.11.2019r. uczniowie klas I-III i oddziałów przedszkolnych oglądali spektakl Teatru Animacji z Poznania w ramach realizacji programu iTeatru TVP dla szkół. Jak być dobrym przyjacielem, również dla samego siebie?

Dawno, dawno temu… A może wcale niedawno…?

W prastarym lesie rosło magiczne drzewo. Z powalonej piorunem gałęzi dobry duch lasu wyrzeźbił trzy prześliczne koniki. Dwa z nich były czerwone jak zachodzące słonko, a trzeci biały jak księżyc.

Czytaj więcej ….

Szkoła Pamięta

W tygodniu poprzedzającym Wszystkich Świętych nauczyciele historii z   przedstawicielami Samorządu Szkolnego udali się na cmentarz parafialny, by posprzątać bezimienne i opuszczone groby. Udało się uporządkować kilka z nich oraz zapalić światełko pamięci.

Czytaj więcej ….

„Bądź gotów”  

     Uczniowie z klas I , II i III w ramach profilaktyki w  osobnych grupach wiekowych pod opieką wychowawczyń , odbyły pogadanki ukierunkowane w październiku na zdobycie umiejętności niezbędnych w przypadku zagrożenia życia i zdrowia . Podsumowanie zdobytej wiedzy odbyło się na wspólnym zgromadzeniu klas 15 listopada .Prowadzącą finalnego spotkania była p.M.Kuzdak . Dzieci wykazały się wyjątkową aktywnością i wiedzą w zakresie niesienia pomocy.

OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY DLA SZKÓŁ

„ZBIERAJ BATERIE I TELEFONY”

Informujemy, że od listopada nasza szkoła bierze udział w IX Edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „ZBIERAJ BATERIE I TELEFONY”. Program realizowany jest w ramach kampanii WŁĄCZ EKO WYOBRAŹNIĘ. Partnerem Głównym programu jest spółka BIOSYSTEM S. A.

Celem Programu jest podnoszenie świadomości ekologicznej, oraz promowanie zasad selektywnego pozbywania się odpadów.

ZBIERAMY ZUŻYTE: baterie, telefony komórkowe, akumulatory.  Rozmiar zużytych baterii i akumulatorów nie może być większy niż 7 cm.

Koordynator: Iwona Błońska

„Ślepy zaułek” .

W ramach działań wewnątrzszkolnego innowacyjnego programu „Przyszkolne Stowarzyszenie Przyjaciół Idei Harcerskich”  z obszaru działań „ Ślepy zaułek” 15 listopada  – drużyna  klas VII a i VII b pod opieką koordynatora p. M. Kuzdak  przygotowała spektakl profilaktyczny „XXI wiek bez nałogów i uzależnień”  dla młodszej widowni –gromady –kl.I,II,III . Tematem przedstawienia było uświadomienie złego wpływu używek takich jak:papierosy, narkotyki , alkohol i dopalacze na zdrowie  człowieka i ich zgubne skutki zażywania.

Ze względu na uniwersalny charakter spektaklu został on przedstawiony również kl.IV-VIII.

Po skończonym przedstawieniu Pani Dyrektor M. Palus przeprowadziła z uczniami profilaktyczną pogadankę.

Czytaj więcej …

Pieśni Patriotyczne

PSP Fałków – koncert dn. 12.11.2019 r.

12 listopada 2019 r. o godz. 9:50  odbył się koncert pieśni patriotycznych, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły począwszy od przedszkolaków po grono nauczycielskie i rodziców. Repertuar koncertu obejmował najstarsze polskie hymny, pieśni wojenne, legionowe

Czytaj więcej …

Finał powiatowy „Z podwórka na stadion” – Stadnicka Wola

   W dniu 15-11-2019 r w Stadnickiej Woli rozegrane zostały zawody powiatowe w piłce nożnej ogólnopolskiego turnieju ,,Z podwórka na stadion’’ o Puchar Tymbarku. W zawodach rywalizowały dziewczęta w kat   U- 10( rocznik 2010-11) oraz w kat U-12 ( 2009-08) a także chłopcy w kat U-12.

W kat U-10 dziewcząt wystąpiły 2 drużyny PSP Fałków oraz gospodynie Stadnicka Wola. Po zaciętym pojedynku lepsze okazały się dziewczynki z Fałkowa, które pokonały Stadnicką Wolę 2:1 i to one będą reprezentowały powiat konecki na zawodach wojewódzkich.

Czytaj więcej …

Zawody powiatowe w mini piłce nożnej dziewcząt

     W  dniu 18-11-2019 r w Stadnickiej Woli rozegrany został finał powiatowy SZS w mini piłce nożnej dziewcząt szkół podstawowych rocznik 2007 i mł. W zawodach udział wzięły tylko 3 zespoły, które zagrały systemem każdy z każdym. Dziewczęta z PSP Fałków po słabym występie przegrały wysoko z SP Nr 1 Końskie 8:0 oraz z SP Stadnicka Wola 4:0 i zajęły 3 m-ce w turnieju. W meczu decydującym dziewczęta z SP Nr1 Końskie wygrały SP Stadnicka Wola 5:2 i to one zostały mistrzyniami powiatu.

Czytaj więcej …

Rekord dla Niepodległej

11 listopada o godzinie 1200 cała społeczność naszej szkoły z miejscowości należących do obwodu szkoły śpiewała hymn państwowy – Mazurka Dąbrowskiego. Uczniowie dali wyraz miłości i patryiotyzmu dla swojej ojczyzny zbierając się przed remizami OSP i Urzędem Gminy wraz z rodzicami. Dzierżąc flagę państwową w ręku uczciliśmy Święto Niepodległości Polski.

Kolejnymi działaniami w ramach programu „szkoła Pamięta” był koncert pieśni patriotycznych. Bóg, Honor, Ojczyzna, wolność, miłość, niepodległość, patriotyzm, ojcowie niepodległości, emigracja, życie na obczyźnie to wyrażenia, które przybliżają nam odzyskanie niepodległości przez Polskę.

Czytaj więcej …

 

Ogólnopolski Program Edukacyjny dla szkół „Działaj z imPETem”

Od października 2019r do maja 2020r. szkoła realizować będzie Ogólnopolski Program Edukacyjny dla szkół „Działaj z imPETem”. Kampania społecznoekologiczna „Działaj z imPETem” ma na celu edukację Polaków z zakresu prawidłowej segregacji odpadów, ze szczególnym uwzględnieniem butelek PET oraz ich recyklingu. Wierzymy, że Program ten przysłuży się do wytworzenia odpowiednich postaw ekologicznych nie tylko u uczniów, ale także rodziców i nauczycieli

                             Z góry dziękujemy za pomoc w realizacji Programu!

Czytaj więcej …

                                                                                                 Koordynator Programu: Iwona Błońska

 

„Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz, jeśli nie wie – wytłumacz…”

Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować, kiedy urosnę. Będę starał się być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom” – takie przyrzeczenie składali pierwszoklasiści. 
Zanim jednak pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. 

Czytaj więcej …

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci”

     Koniec października i pierwsze dni listopada od wielu lat kojarzą nam się ze sprzątaniem grobów, odwiedzaniem cmentarzy, zapalaniem zniczy. Przede wszystkim jest to czas wspominania tych, którzy odeszli.

31 października, tuż przed dniem Wszystkich Świętych przedstawiciele samorządu szkolnego pod opieką nauczycieli historii p. Katarzyny Chudej, p. Jolanty Grzegorczyk udali się do Bulianowa ….

Czytaj więcej …

Ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia i znoju, dobiwszy wreszcie cichej przystani, odpoczywają w pokoju.

Elżbieta Daniszewska „Zaduszki” [fragm.]

W ostatnich dniach października uczniowie klas siódmych pracowali społecznie. Młodzież wykonywała zadania wymagające dużej aktywności fizycznej, ale w zamian dające dużo satysfakcji i poczucia dobrze spełnionego obowiązku. Uczniowie, wraz ze swoimi wychowawcami p. Małgorzatą Doniecką i p. Katarzyną Krzysztoporską porządkowali zbiorową mogiłę partyzantów na cmentarzu parafialnym w Fałkowie.

Czytaj więcej …

„Śladami miejsc pamięci narodowej”

            25 października 2019 roku w ramach akcji MEN „Szkoła pamięta” uczniowie naszej szkoły (klasy IV-VIII), którzy osiągają wysokie wyniki w nauce, aktywnie uczestniczą w uroczystościach szkolnych i konkursach o tematyce historycznej, wzięli udział w wycieczce „Śladami miejsc pamięci narodowej” w regionie.

Czytaj więcej …

Niecodzienna lekcja historii

        30 września 2019 r. naszą szkołę odwiedził Pan Józef Zysk – Wiceprezes Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP z Lidzbarka Warmińskiego. Zaproszony gość lekcję historii rozpoczął słowami Odezwy Piłsudskiego do I Kompanii Kadrowej. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, pełnej wspomnień, ciekawostek, anegdot z życia Józefa Piłsudskiego jako Komendanta, Marszałka, kolegi, męża, ojca.

Czytaj więcej …

„Każdy gest, nawet najdrobniejszy… zmienia świat, czyjś świat”

        Tradycyjnie, od wielu lat podczas dnia Wszystkich Świętych na cmentarzach odbywają się kwesty. Stowarzyszenie Opieki Paliatywno-Hospicyjnej im. Bł. Ks. Kazimierza Sykulskiego w Rudzie Białaczowskiej zorganizowało kolejną już dobroczynną zbiórkę publiczną.

Uczniowie naszej szkoły z klas ósmych ….

Czytaj więcej …

„Żywa” lekcja historii – tym razem w Warszawie.

 16 października 2019 r. uczniowie klas VII a, VII b, VIII a i VIII b wraz z opiekunami i wychowawcami : Małgorzatą Doniecką, Katarzyną Krzysztoporską, Katarzyną Chudą i Jolantą Grzegorczyk, udali się na wycieczkę do Warszawy. Głównym celem wyjazdu było pogłębienie wiedzy historycznej, poznanie miejsc pamięci narodowej oraz sylwetek wybitnych postaci z historii Polski

Czytaj więcej …

Święto Komisji Edukacji Narodowej

    14 października to wyjątkowy dzień w każdej szkole. To Dzień Edukacji Narodowej, dzień poświęcony wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły.

    Z tej okazji w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Pani Dyrektor Mirosława Palus skierowała ciepłe słowa i podziękowania za trud włożony w wychowanie i nauczanie uczniów do wszystkich obchodzących to święto.

Czytaj więcej …

Prawybory do Parlamentu RP 2019 r.

Uczniowie naszej szkoły jako młodzi obywatele interesują się aktualnymi wydarzeniami dotyczącymi sceny politycznej naszego państwa. Już dziś przygotowują się do głosowania, które czeka ich za kilka lat, a tymczasem w ramach projektu na lekcjach wiedzy o społeczeństwie oraz w ramach działań Samorządu Uczniowskiego, przeprowadzili  w naszej szkole „Prawybory parlamentarne 2019”.Polegały one na głosowaniu na jedną wybraną partię polityczną. Wiedzę na temat polskiej sceny politycznej uczniowie zdobywali nie tylko na lekcjach wiedzy o społeczeństwie.

Czytaj więcej …

Rajd pieszy

 W ramach działań wewnątrzszkolnego innowacyjnego programu „Przyszkolne Stowarzyszenie Przyjaciół Idei Harcerskich”

W dniu 19.10 2019 r. gromada z klas I-III wraz z opiekunami p. J. Chojnacką, p. R. Michalską, p. W. Nowak oraz drużyna z klas VII-VIII pod opieką   p. H. Szymczyka i p. M. Kuzdak brali udział w rajdzie pieszym do Studzieńca. (53 uczestników)

 Celami rajdu było:

 • promowanie aktywności fizycznej,
 • uwrażliwienie na piękno przyrody – walory „złotej” jesieni lasu,
 • integracja grup wiekowych,
 • elementy poznawcze terenoznawstwa oraz poznanie sposobów komunikacji szyfrowej i sygnalizacji chorągiewkowej alfabetem Morsa.

Czytaj więcej …

 

Wyniki konkursu plastycznego „Jesienne cudaki z darów jesieni”

Z przyjemnością informujemy, że realizowany  w ramach Innowacji Pedagogicznej „Zielony zachwyt” konkurs plastyczny pt. „Jesienne cudaki  darów jesieni” został rozstrzygnięty. 
Do organizatorek konkursu wpłynęło mnóstwo ciekawych prac.

Czytaj więcej …

Spektakl ,,Sen o Helladzie”

             W dniu 7 października już po raz kolejny przyjechali do nas artyści sceny krakowskiej. Tym razem tematem przedstawienia była Mitologia i świat antycznej Grecji. Aktorzy Wojciech Habela i Jacek Lecznar przygotowali spektakl z myślą o młodzieży szkolnej jako uzupełnienie wiedzy z historii i języka polskiego. Uczniowie poznali m.in. historię Kronosa, Zeusa, Prometeusza, historię greckich olimpiad, wierzenia i przesądy starożytnych Greków oraz bohaterów „ Iliady” Homera. Czynnie uczestniczyli w występie, odgrywając role bohaterów. Występ aktorzy podsumowali puentą, że każdy z nas jest Odysem , który zmierza do swej Itaki. Na zakończenie uczniowie nagrodzili aktorów gromkimi brawami.

Czytaj więcej …

Teatr „Żywego Aktora” w naszej szkole

3 października 2019 r. do naszej szkoły przybyli aktorzy z Teatru Amuzado z Krakowa, którzy przygotowali dla przedszkolaków i uczniów klas I-III spektakl edukacyjny pt. „Przygody Rysia Krzysia”. Główny bohater przedstawił dzieciom ewentualne niebezpieczeństwa, z którymi mogą zetknąć się w ruchu drogowy oraz wynikające z kontaktów z nieznajomymi osobami. Przygody Rysia przeplatane były wesołymi tańcami i zabawami, w których uczniowie chętnie i z radością brali udział

Czytaj więcej …

Rajd rowerowy do „Piekiełka”

24.09.2019 r. klasy V a i V b uczestniczyły w rajdzie rowerowym do Rezerwatu Przyrody ,,Piekiełko” w Szkucinie i w ognisku integracyjnym w Woli Szkuckiej. 

Wyruszyliśmy sprzed szkoły około godziny trzynastej i dotarliśmy do rezerwatu w niecałą godzinę. Na miejscu zapoznaliśmy się z zasadami obowiązującymi na terenie rezerwatu, przyjrzeliśmy się roślinności i głazom narzutowym. Następnie udaliśmy się do Woli Szkuckiej, gdzie rodzice uczniów przygotowali ognisko

Czytaj więcej …

Ogólnopolska akcja społeczna „Sprzątamy”

CEL: Zaangażowanie społeczeństwa w aktywną działalność na rzecz polskiego leśnictwa i ochrony przyrody.

     W dniu 20.09.2019 r. uczniowie klas VII i VIII wzięli  udział w ogólnopolskiej akcji sprzątania lasu zorganizowanej przez Nadleśnictwo Przedbórz w oddziale 165 przy miejscowości Przedbórz.  Inicjatorem przedsięwzięcia jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda, a jej koordynatorami: Pan Dariusz Bajer oraz Pani Julita Skoczyńska (pracownicy nadleśnicwa). Lasy są źródłem życia i decydują o naszym przetrwaniu… Dlaczego wobec tego wciąż je zanieczyszczamy?

Czytaj więcej …

„Wrzesień 39”

 W związku z obchodami 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej do naszej szkoły została zaproszona Grupa Artystyczna ,,Rekonstrukto” z Lublina. Zaprezentowała pokaz historyczny: ,,Wrzesień 39, czyli rzecz o tym jak wybuchła II Wojna Światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita”.

Goście, którzy przybyli omówili sytuację międzynarodową II RP.

Czytaj więcej …