WYCIECZKA SZKOLNA KL. V-VI

TRASA: KIELCE – PODZAMCZE- CHĘCINY

27 września uczniowie kl. V i VI wzięli udział w wycieczce szkolnej. Pierwszy etap wycieczki miał miejsce w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach, w którego to budynku mieściło się kiedyś gimnazjum, do którego uczęszczał patron naszej szkoły. Uczniowie mieli tu okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o życiu  i twórczości Stefana Żeromskiego, a także obejrzeć eksponaty związane z jego osobą  i osobami mu najbliższymi. W pierwszej sali muzeum dzieci mogły zobaczyć między innymi drzewo genealogiczne przodków Żeromskiego oraz herby rodowe rodziców, pamiątki rodzinne, liczne fotografie przedstawiające miejsca ważne dla rodziny Żeromskich oraz jedyną pamiątkę, która ocalała   z rodzinnego domu pisarza – belkę, stanowiącą wzmocnienie stropu. W drugiej sali zgromadzone są materiały, dokumentujące lata nauki w Męskim Gimnazjum Rządowym oraz twórczość Stefana Żeromskiego. Ogromne zaciekawienie uczniów wzbudziła inscenizacja sali lekcyjnej, a zwłaszcza znajdujące się w niej rekwizyty: drewniany tornister i piórnik oraz „dyscyplina”. Uczestnicy wycieczki mogli również oglądać fotografie nauczycieli pisarza, jego szkolnych kolegów oraz pierwszych sympatii. W końcowej części pobytu uczniów w muzeum, mieli oni okazję obejrzeć wystawę czasową Nieskończoność przypomnień. Kielce Stefana Żeromskiego. 

Następnie uczniowie poszli na dłuższy spacer po rezerwacie geologicznym Kadzielnia. Tworzy go wzgórze (295 m n.p.m.) z malowniczym skupiskiem wapiennych skałek. Na niektórych poprowadzono drogi wspinaczkowe. Jest tu też niewielki zbiornik wodny, zwany Szmaragdowym Jeziorkiem, oraz wkomponowany w skały amfiteatr.

Po spacerze udaliśmy się na posiłek i mały reset, bo to dopiero był półmetek wycieczki. Posileni i wypoczęci przejechaliśmy Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu, gdzie uczniowie sami mogli dotknąć i wypróbować znajdujące się w Centrum urządzenia i stanowiska interaktywne. Poprzez zabawę i działanie młodzież zdobyła ciekawe doświadczenia i poszerzyła swoją wiedzę.

Następny punkt programu to zwiedzanie Zamku Królewskiego w Chęcinach. Po ostatniej renowacji zamek przybrał nowy, bardziej atrakcyjny wizerunek. Z jednej z wież uczniowie podziwiali przepiękny widok na okolicę. Zobaczyli też ciekawy pionowy układ skał w otworze po studni na dziedzińcu zamkowym, a w skarbcu pozostałości majątku królowej Bony, która, według przekazów, w pośpiechu opuszczała twierdzę. Na dziedzińcu mieli okazję zatańczyć i na chwilę  przenieść się do tamtych lat. Na próżno jednak niektórzy wypatrywali na murach postaci Białej Damy - być może trzeba było poczekać do zmroku...

Wycieczka należała do udanych. Pogoda dopisała, atrakcji nie brakowało i można było poszerzyć swoją wiedzę.

 

                                                           Opiekunowie: Beata Gonerka, Jolanta Grzegorczyk, Elżbieta Szymczyk, Katarzyna Najmrocka.