V edycja powiatowego MasterChef dla uczennic z Fałkowa!

Wieniec pizzowy z nadzieniem pieczarkowym przygotowany przez Patrycję Plutę i Patrycję Lizieńczyk z  klasy IIIa gimnazjum SP Fałków okazał się najsmaczniejszą potrawą przygotowaną w czasie V Powiatowego Konkursu Kulinarnego MasterChef organizowanego przez konecki Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3.

Już po raz piąty odbył się V Powiatowy Konkurs Kulinarny MasterChef. W tym roku postawiono na „Włoskie smaki”. Zgodnie z regulaminem młodzi kucharze amatorzy mieli za zadanie przygotowanie dań z bogatych kart kuchni włoskiej. Do kulinarnych zmagać organizowanych przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Końskich przystąpiło sześć zespołów z terenu powiatu koneckiego. Wszyscy na przygotowanie swoich dań mieli nieco ponad godzinę. Zamówione wcześniej niezbędne produkty zapewniali organizatorzy.

Zadaniem dwuosobowych ekip było nie tylko przygotowanie potraw, ale również prezentacja przed jurorami. Dania oceniali: Beata Fidor, dyrektor ZSP nr 3 wraz z nauczycielami Małgorzatą Kassyk, Iwoną Szczepanik oraz Sylwia Armada ze Starostwa Powiatowego i Michał Szewczyk, właściciel koneckiej pizzerii „Piecownia” serwującej prawdziwą włoską pizzę.

Jurorzy mieli bardzo trudne zadanie, bo wszystkie dania były przygotowane na bardzo wysokim poziomie. Ostatecznie jurorzy zdecydowali, że tytuł powiatowego MasterChefa otrzyma duet Patrycja Pluta i Patrycja Lizińczyk z SP w Fałkowie przygotowały wieniec pizzowy oraz koktajl owocowy w kolorze flagi Włoch. Doceniono zarówno formę podania jak i smak wieńca z pieczarkowo-serowym nadzieniem oraz koktajlu. – Przepis to wynik naszych poszukiwań, ale też sporo autorskich pomysłów. Udało nam się wypracować taki właśnie efekt – mówi Patrycja Pluta. – Lubimy kuchnię włoską i cieszymy się, że jurorom właśnie przypadł do gustu nasz wieniec – dodaje Patrycja Lizińczyk.