Żywa lekcja historii na wyciecze.

W dniu 5 października 2018 r. uczniowie klas ósmych uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Lublina. W programie wycieczki było zwiedzanie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Muzeum pod Zegarem, starego miast i archikatedry lubelskiej oraz Muzeum na Majdanku.

Najpierw udaliśmy się na KUL, gdzie uczniowie mogli zobaczyć sale wykładowe i poznać historię uczelni. Następnie przeszliśmy do Muzeum pod zegarem - "Lubelskiego Pawiaka". Uczniowie obejrzeli film i wysłuchali prelekcji przewodnika, jak niektórzy stwierdzili "była to naprawdę lekcja historii."

Po wstrząsających obrazach odetchneliśmy na starym mieście.

    Ostatnim punktem naszej wycieczki był Majdanek- niemiecki obóz koncentracyjny i ośrodek masowej zagłady Żydów funkcjonujący w latach II wojny światowej. Wszyscy z zapartym tchem słuchali pani przewodniczki, która oprowadziła nas oraz opowiedziała nam poruszającą historię związaną z tym miejscem. Na początku pokazała nam komory gazowe, w których stosowane były granulki cyklonu B. Wywołał on śmierć wielu niewinnych ludzi. Obok komór znajdowały się łaźnie, których znaczenie przytoczyła nam pani przewodnik – Halina Dudzińska. Następnie przeszliśmy do muzeum, w którym znajdowały się przedmioty odnalezione na terenie obozu. Były to rzeczy zarówno dorosłych, jak również dzieci. W tym miejscu dowiedzieliśmy się również, że na Majdanku zginęło dwieście trzydzieści tysięcy osób, w tym około sto tysięcy to Żydzi. Śmierć tych ludzi była spowodowana złymi warunkami życia, chorobami, traktowaniem, wygłodzeniem lub wychłodzeniem organizmu. Potem przeszliśmy do krematorium, w którym znajdowały się piece. Było to miejsce, gdzie przeprowadzano pośmiertne spalenie. Jako ostatni zwiedziliśmy monumentalny pomnik autorstwa Wiktora Tołkina. Monument składał się z dwóch części: Pomnika Walki i Męczeństwa oraz wielkiego mauzoleum zawierającego prochy ludzkie z terenów obozowych. Pobyt w tym miejscu bardzo każdego zainteresował oraz poruszył.

 Wycieczka oprócz walorów turystycznych, których nie brakowało w trakcie drogi i zwiedzania, była żywą i bardzo interesującą lekcja historii. Wszyscy zdaliśmy sobie sprawę co to znaczy okupacja i jak wielką sprawą jest niepodległość naszej Ojczyzny.