Szlakiem ku Niepodległości- zapal znicz pamięci”

 

            19 listopada  harcerze i uczniowie z klasy 7a i 7b odbyli  lekcję wychowawczą w terenie. Lekcja była  realizowana w ramach  szerokich działań podejmowanych w  naszej szkole z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Odwiedziliśmy pobliskie miejsca pamięci: Ormanicha, Cis, Węgrzyn, Ruda Maleniecka, Zychy, Gruszka, Fałków.

Uczniowie zapalili znicz pamięci w każdym miejscu oraz wszyscy uczestnicy uczcili pamięć minutą ciszy.

       Ormanicha - To uroczysko leśne w gminie Ruda Maleniecka. Na niewielkiej polanie znajduje się mogiła powstańców styczniowych(1863r.), którzy mieli tu swoje obozowisko i zostali otoczeni przez Rosjan.

     Węgrzyn-Pomnik Nieodległości wybudowany przed kościołem pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Świata w Węgrzynie w gminie Radoszyce. To pierwszy tego typu kamienny symbol jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w powiecie koneckim.

          

 

 

 

 

 

 

 

                                           

Cis- Pomnik poświęcony pamięci  jedynej kobiety , która się przyłączyła do oddziałów Majora Hubala.  Marianna Cel ps. „Tereska”  zaginęła w 1942r.

 

Ruda Maleniecka – pomnik chwały Żołnierzom Korpusu Ochrony Pogranicza I Batalionu 163pp za bohaterstwo w walce nad Czarna w Rudzie Malenieckiej z wojskami niemieckimi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zychy-Pomnik upamiętniający pobyt Majora Henryka Dobrzańskiego Hubala w Zychach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Falków – Mogiła zbiorowa poświęcona poległym partyzantom podczas walk z hitlerowcami w Rudzisku w roku 1944.

Opiekunowie: p.Hubert Szymczyk,  p.Marzena Kzudak,   p.Robert Soboń