Dzień Ziemi 2019

 

Dzień Ziemi wymyślono, by skłonić nas wszystkich do zastanowienia się nad losem planety, na której żyjemy. Światowy Dzień Ziemi 2019 będzie dla nas kolejną okazją do zamanifestowania naszych ekologicznych postaw.

Z roku na rok przyroda jest coraz bardziej degradowana. Zatrucie środowiska, odpady, fatalna jakość powietrza - to problemy, z którymi musimy borykać się na co dzień. Na szczęście rośnie też świadomość ekologiczna ludzi. Pomaga w tym między innymi Dzień ziemi.

W Dniu Ziemi na całym świecie tysiące stowarzyszeń ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego. Celem jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody.

Działacze apelują do polityków o podjęcie pilnych działań, a politycy wydają apele do społeczności międzynarodowej, by działać wspólnie i bez opóźnień. Pomysłodawcą Dnia Ziemi był amerykański senator Gaylord Nelson.

Hasłem kampanii Dnia Ziemi w 2019 r. jest ochrona zagrożonych gatunków.

Święto to obchodzone jest corocznie 22 kwietnia. Ustanowione zostało z inicjatywy ONZ w ramach akcji mających na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska oraz promowanie działań proekologicznych. W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku. 

    Tradycją w naszej szkole jest zasadzenie w tym dniu drzewa, które jest dla nas symbolem troski o środowisko i wyrazem naszych proekologicznych postaw. W tym roku swoje drzewa - Dęby - zasadzili uczniowie kończący 3 klasę gimnazjum i ósmoklasiści.