„Młodzież zapobiega pożarom”

 

Pod takim hasłem w piątek 06.04.2018r.  w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Końskich odbyła się kolejna już edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej na stopniu powiatowym. Główne nagrody zgarnęli młodzi mieszkańcy Fałkowa, Czermna i Rudy Malenieckiej.  


Konkurs odbył się pod patronatem starosty koneckiego Bogdana Sobonia oraz Wojewódzkiego Komendanta Straży Pożarnej starszego brygadiera Adama Czajki. Część nagród ufundowało Starostwo Powiatowe, główne nagrody dla zwycięzców w postaci boomboxów i radiomagnetofonów ufundował komendant wojewódzki. Turniej otworzyli: Grzegorz Zieliński – Komendant Powiatowy Straży Pożarnej w Końskich, Dorota Duda – członek Zarządu Powiatu Koneckiego oraz Wiesław Basiak – naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym.

                                                                                                  
 

 

 

Podczas turniej odbył się także pokaz sprzętu ratowniczego.

 

    Potem już przyszedł czas na rywalizację, a wzięło w niej udział kilkudziesięciu uczniów z całego powiatu koneckiego. Wcześniej bowiem odbyły się eliminacje gminne. –„Najpierw były eliminacje gminne. Najlepsi uczniowie, po trzech, zostali zakwalifikowani do etapu powiatowego i tutaj trwają eliminacje o etapu wojewódzkiego.  Tutaj mamy dwa etapy: pierwszy etap to jest test pisemny jednokrotnego wyboru. Obecnie trwa przerwa i uczniowie są na dole, zapoznają się ze sprzętem, trwa taka krótka pogadanka z naszymi dowódcami. Tam różne szczegółowe pytania mogą paść, bo wiedza reprezentantów poszczególnych szkół jest naprawdę wysoka. Z naszych reprezentantów w poprzednich latach mieliśmy nawet zwycięzców na szczeblu krajowym.”- tłumaczy Mariusz Czapelski, oficer prasowy PSP Końskie.

Poziom konkursu zawsze jest więc bardzo wysoki. –„Pytania są przeróżne. Od historii, choćby od tego w którym roku został założony Związek OSP przechodząc przez sprzęt, różne oznaczania, skróty które trzeba rozwinąć. Są też pytania dotyczące prewencji. Także uczeń, który rozwiązuje taki test i kwestii ustnej odpowiada na większość pytań to naprawdę ma wiedzę taką, że niektórzy strażacy mogli by mieć problem jeżeli chodzi o te pytania z historii.” – opowiada nam oficer prasowy koneckiej straży pożarnej.

 

Ostatecznie po etapie pisemnym oraz finale ustnym wyłoniono trzech najlepszych uczestników turnieju na szczeblu powiatowym w każdej z grup wiekowych.

 

W kategorii Szkół Podstawowych wygrał uczeń naszej szkoły Mateusz Wiaderny z klasy VI B, II miejsce zajął także uczeń naszej szkoły Bartłomiej Marchewka z klasy V B.

 kategorii Gimnazjów i klas VII wygrał Mateusz Zając z Czermna.

 GRATULUJEMY !

 

 

 

 

 

Zwycięzcy turnieju. Od lewej: Mateusz Zając, Mateusz Wiaderny i Jan Pachuc.