Świadectwo historii – Bulianów

ŚWIADECTWO HISTORII

                10 maja 2024 roku we wsi Bulianów, przy obelisku będącym świadectwem pamięci o zamordowanej w czasie II wojny światowej rodzinie Olszewskich i rodzinach żydowskich, zebrała się społeczność naszej gminy.

Patriotyczna uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Przewodził jej p. Piotr Gonerka – Przewodniczący Rady Gminy w Fałkowie. Przypomniał zebranym tragiczną zbrodnię. Ksiądz proboszcz Dariusz Krok objął wspólną modlitwą poległych. Następnie p. Anna Wajnberger – skarbnik gminy, radna powiatu koneckiego, przedstawiła historię pomordowanej rodziny. W dalszej części głos zabrali Wójt Gminy Fałków p. Henryk Konieczny oraz ksiądz proboszcz. Zwrócili uwagę na wielki heroizm rodziny Olszewskich, na pielęgnowanie pamięci narodowej. Akcentowali okazywanie postawy patriotyzmu, szacunku, miłości bliźniego i człowieczeństwa. Wnuk rodziny Olszewskich podziękował za przekazanie historii, pamięć oraz za zorganizowaną uroczystość.

Uczniowie z klasy IV, V, VI zadedykowali przygotowaną część artystyczną poległym 16 kwietnia 1943 roku bohaterom Bulianowa, którzy podczas ciemnych dni okupacji stanęli w obronie współobywateli, gotowi byli przezwyciężyć ogromny lęk, a nawet oddać życie.

W obecności pocztów sztandarowych straży pożarnej i szkół naszej gminy delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Uroczystość zakończyła się wspólnym ogniskiem.

                                 Opiekunowie:  Katarzyna Chuda, Mirosława Grabowska                     

                                 Oprawa muzyczna: Katarzyna Krzysztoporska