Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

W tym roku tematem przewodnim jest „Czytanie dla pokoju„. W haśle czytania dla globalnego pokoju i harmonii mieści się wiele wątków interpretacyjnych, min. – rola literatury i szeroko pojmowanego oczytania w kształtowaniu postaw tolerancji, lepszego rozumienia procesów społecznych, doceniania wagi rozwiązywania konfliktów w duchu dialogu, a także wartości harmonijnego rozwoju w perspektywie lokalnej i globalnej. Ta myśli jest zgodna z twórczością Stefana Żeromskiego, patrona naszej szkoły. W związku z obchodami nadania sztandaru szkole działania edukacyjne biblioteki obejmują pogłębianie wiedzy o Stefanie Żeromskim.

Rok 2022 to także rok Marii Konopnickiej – 180 rocznica urodzin pisarki. Proszę o obejrzenie prezentacji o życiu i twórczości , link poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=85MRzUmD4oY

Program obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

1. Gazetka tematyczna.

2. Konkursy dla klas I-III:

1- dla klasy I – ilustracja do poetyckiej baśni Marii Konopnickiej „Na jagody opisującej las i cuda natury jako baśniowy świat,

2 – dla klasy II – ilustracja do zbioru wierszy „Co słonko widziało opowiadających o życiu na wsi, o przyrodzie i różnych sytuacjach z nią związanych,

3 – dla klasy III – konkurs recytatorski wybranego wiersza ze zbioru „ Co słonko widziało”.

3. Konkursy dla klas IV-VIII:

1- Wewnątrzszkolny Konkurs Wiedzy: „Życie i twórczość Stefana Żeromskiego” ,

2 – konkurs plastyczny: „Kartka dla Żeromskiego”.

Udział w zaplanowanych przedsięwzięciach bibliotecznych to możliwość rozwijania zainteresowań czytelniczych, miło i pożytecznie spędzony czas oraz okazja do otrzymania dobrych ocen z języka polskiego czy zdobycia nagród.