Pamięć pozostała …

Pamięć pozostała…

Dnia 30 września br. uczniowie wraz z opiekunami: panią Beatą Gonerką, panią Jolantą Grzegorczyk i panią Anną Wydrą wzięli udział w rajdzie rowerowym na trasie Fałków – Bulianów – Starzechowice – Fałków.

         

 

Pomnik rodziny Olszewskich                                                                                            

 Głównym celem wycieczki było upamiętnienie, znanego już uczniom, lokalnego miejsca pamięci, leżącego nieopodal miejscowości Bulianów, w którym znajduje się pomnik poświęcony rodzinie Olszewskich, którzy w czasie II wojny światowej ukrywali dwie rodziny żydowskie: Rosenthalów i Wajntraubów. Polska była wówczas jedynym krajem, w którym za pomoc Żydom groziła śmierć.

Po przybyciu na miejsce uczennice uprzątnęły teren wokół pomnika. Następnie pani Jolanta Grzegorczyk przypomniała o wydarzeniach z dnia 16 kwietnia 1943r. Jeden z uczniów odczytał nazwiska osób, które straciły życie za niesioną prześladowanym Żydom pomoc. Dla oddania hołdu zebrani uczcili pamięć o zamordowanych minutą ciszy, po czym przewodniczący klas złożyli pod pamiątkową płytą symboliczne znicze.

Ania i Kacper niosący znicze

Następnie uczniowie wyruszyli w dalszą drogę, do Starzechowic. Po dotarciu do celu, pod remizą paliło się już ognisko przygotowane przez rodziców uczniów – panią Agnieszkę Zenkę-Zganiacz oraz panią Justynę Szokalską. Każdy mógł posilić się pieczoną kiełbaską oraz gorącą herbatą. Mamy zadbały również o słodki poczęstunek, owoce i napoje.

Kiełbaski z ogniska smakowały wybornie

Degustacja smakołyków przygotowanych przez rodziców

 Kiedy uczniowie już odpoczęli, nadszedł czas na gry i zabawy na świeżym powietrzu. Chłopcy preferowali piłkę nożną, natomiast dziewczyny gry „dwa ognie” i „ziemniaka”, do których włączyli się też opiekunowie. Radości i śmiechom nie było końca.

 

             Droga powrotna nie przysporzyła rajdowiczom większych trudności. Choć długość trasy wyniosła około 17 km, każdy z uczestników wrócił uśmiechnięty

i szczęśliwy. Wyjazd był doskonałą formą integracji, a zarazem żywą lekcją historii.

                                      Powrót w doskonałych humorach